MONS. JOSIP MRZLJAK – VARAŽDINSKI BISKUP U MIRU POČASNI GRAĐANIN OPĆINE MARUŠEVEC

 

Mons. Josip Mrzljak rođen je 19. siječnja 1944. godine u Vukovaru, od oca Vladimira i majke Barice rođene Šimecki. Roditelji su mu ranije živjeli u Krašiću, a u Vukovar su doselili zbog očeva namještenja u državnoj službi. Osmogodišnje školovanje završio je u Krašiću u vrijeme kad je tamo kao zatočenik boravio zagrebački nadbiskup i kardinal, blaženi Alojzije Stepinac. Godine 1959. otišao je u Nadbiskupsko dječačko sjemenište na Šalati u Zagrebu, gdje je maturirao 1963. godine. Studij teologije završio je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Za svećenika Zagrebačke nadbiskupije zaređen je 16. studenog 1969. godine.

U kolovozu 1998. zagrebački nadbiskup mons. Josip Bozanić imenovao ga je kanonikom Prvostolnoga kaptola zagrebačkog. Sveti papa Ivan Pavao II. imenovao ga je 29. prosinca 1998. godine pomoćnim biskupom Zagrebačke nadbiskupije. Za biskupa je zaređen u zagrebačkoj katedrali 6. veljače 1999. godine. Varaždinskim biskupom imenovao ga je 20. ožujka 2007. papa Benedikt XVI., a službu je preuzeo u varaždinskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije, 31. ožujka 2007. godine. Papa Franjo prihvatio je odreknuće mons. Josipa Mrzljaka na pastoralnom služenju Varaždinskoj biskupiji 1. kolovoza 2019., od kada je u aktivnoj mirovini, ali i dalje služi Hrvatskom narodu. U Hrvatskoj biskupskoj konferenciji bio je predsjednik Biskupske komisije HBK za Hrvatski Caritas te predsjednik Odbora HBK za pastoral Roma. U našoj Općini Maruševec biskup u miru aktivno je djelovao svojim poslanjem te je nakon smrti pokojnog župnika Martina Mezaka pohodio Maruševec 6. svibnja 2017. godine, kada je predslavio misno slavlje i našim krizmanicima podijelio sakrament Svete Potvrde.  Vrlo važan datum za Općinu Maruševec je 25. listopada 2017. godine, jer je tada održan sastanak općinskog vodstva s mons. Josipom Mrzljakom na kojem je svesrdno podržao kapitalni projekt Općine Maruševec – izgradnju Kulturnog centra Maruševec na župnom zemljištu. S obzirom na potrebe građana za takvim objektom s višestrukim mogućnostima iskorištavanja, Varaždinska biskupija je darovala Općini Maruševec župno zemljište za izgradnju Kulturnog centra Maruševec. Kao dragi gost našu Župu i Općinu Maruševec pohodio je nadbiskup i metropolit Chicaga kardinal Blase Joseph Cupich i predslavio misno slavlje, na misnom slavlju kao domaćin bio je i tada naš otac biskup mons. Josip Mrzljak! Bio je to je povijesni trenutak za našu Župu i Općinu s obzirom na to da su na misnom slavlju, a kasnije i kod obiteljskog stola bili prisutni uzoriti kardinal Blase Joseph Cupich i domicijalni biskup mons. Josip Mrzljak! Uoči Božića, mons Josip Mrzljak rado je dolazio u našu Župu i Općinu te se rado odazivao na poziv za sudjelovanje priredbi koju je organizirala Srednja škola u Maruševcu s pravom javnosti, a biskup u miru je bio upravo pravi primjer ekumenizma na djelu!